Aug 12, 2026

G.652.D Fiber: Specifikace, použití a kdy zvolit G.657

Zanechat vzkaz

G.652.D je jedním z nejrozšířenějších standardů pro univerzální-jednoúčelová-optická vlákna a kabely. Kombinuje zavedené přenosové charakteristiky s nízkými-vodními{5}}špičkami, takže je vhodný pro širokou škálu telekomunikačních, přístupových, metro, páteřních, kampusových a vnějších-sítí závodů.

Pro kupující a projektanty sítí je však označení „G.652.D“ pouze výchozím bodem. Skutečná specifikace kabelu také musí vzít v úvahu útlum, průměr vidového pole, chromatickou disperzi, polarizační vidovou disperzi, konstrukci kabelu, poloměr ohybu instalace, provozní vlnovou délku a rozpočet optického spoje.

Pokud před porovnáním norem potřebujete širší úvod, podívejte se na tento přehledjednovidové-vlákno.

G.652.D je kategorie jednorežimových vláken a kabelů ITU-T- určená pro obecný optický přenos. Jeho nízká-voda-požadavek na špičku řídí útlum kolem 1383 nm a podporuje použití v částech rozšířeného rozsahu vlnových délek 1260–1625 nm. Tam, kde je hlavním problémem těsné vedení a ztráta ohybu, je obvykle vhodnější alternativa G.657.A1 nebo G.657.A2.

Od této kontroly je aktuálním-doporučením v platnostiITU-T G.652 (08/2024), schváleno 29. srpna 2024.

G.652.D single-mode fiber used in optical communication networks

Co je vlákno G.652.D?

G.652.D je kategorie v rámci doporučení ITU -T G.652, která definuje geometrické, mechanické a přenosové atributy pro jednorežimové optické vlákno a kabel. Vlákno G.652 bylo původně optimalizováno pro oblast 1310 nm, kde se nachází jeho nulová-disperzní vlnová délka, ale může pracovat i v oblasti 1550 nm.

S písmenem „D“ by se mělo zacházet spíše jako s označením podkategorie ITU-T než jako s písmenem se samostatným technickým významem. Důležitý je soubor požadavků spojených s kategorií.

Co znamená „nízká-voda-vrcholu“?

Starší vlákna oxidu křemičitého mohla vykazovat zvýšený útlum blízko 1383 nm kvůli absorpci související s hydroxylovými -skupinami. G.652.D řídí útlum v této oblasti, a proto je běžně popisován jako vlákno s nízkou -vodou- špičkou.

Nízká špička vody neznamená nulovou ztrátu. Aktuální tabulka G.652.D specifikuje maximální koeficient útlumu 0,40 dB/km při 1383 nm ±3 nm po stárnutí vodíkem. Toto rozlišení je důležité, protože marketingové fráze jako „nulový vodní vrchol“ mohou jinak znamenat více, než standard skutečně vyžaduje.

Low-water-peak G.652.D fiber attenuation around 1383 nm

Klíčové specifikace vlákna G.652.D

Níže uvedené hodnoty shrnují několik důležitých limitů v ITU{0}}T G.652 (08/2024), tabulka 2.

Parametr Požadavek G.652.D
Režim měření průměru pole vlnové délky 1310 nm
Rozsah průměru pole jmenovitého režimu 8.6–9.2 μm
Tolerance průměru pole režimu ±0.4 μm
Jmenovitý průměr opláštění 125.0 μm
Tolerance průměru opláštění ±0.7 μm
Kabel přerušil-vlnovou délku Menší nebo rovno 1260 nm
Makrobendingový test Poloměr 30 mm, 100 otáček
Maximální makroohybová ztráta při 1625 nm 0,1 dB
Maximální útlum od 1310–1625 nm 0,40 dB/km, v souladu s poznámkami v normě
Maximální útlum při 1383 nm ±3 nm po stárnutí vodíkem 0,40 dB/km
Maximální útlum od 1530–1565 nm 0,30 dB/km
Chromatická disperze při 1550 nm 13,3–18,6 ps/(nm·km)
Maximální hodnota návrhu spoje PMD 0,20 ps/√km

Primární zdroj: ITU-T G.652 (08/2024). Tyto hodnoty jsou standardní limity, nikoli zaručené typické hodnoty pro každý komerční produkt.

Standardní limity vs. typické hodnoty výrobce

Toto je jeden z nejdůležitějších rozdílů v zadávání zakázek. Norma definuje hranici, kterou musí vyhovující produkt splňovat. Výrobce může zveřejnit přísnější maximální hodnoty nebo typické hodnoty pro konkrétní konstrukci vlákna nebo kabelu.

Pokud například norma povoluje maximální útlum 0,40 dB/km v určité oblasti vlnových délek, může datový list dodavatele uvádět nižší hodnotu pro konkrétní -produkt. To nemění limit ITU-T; popisuje výkon tohoto produktu. Pro technické výpočty používejte raději skutečný schválený datový list než nahrazujte generické vzdělávací hodnoty.

Při porovnávání produktů je užitečné ve specifikaci oddělit tři pole:požadovaný standard, standardní limitavýrobcem garantovaná hodnota. Tím se zabrání tomu, aby se s typickou hodnotou zacházelo, jako by to byl mezinárodní požadavek.

Průměr pole režimu

Průměr pole režimu neboli MFD popisuje efektivní oblast, přes kterou se šíří optický výkon v jednom-vláknu. Souvisí s jádrem, ale není to jen jiný název pro fyzický průměr jádra.

Pro G.652.D aktuální tabulka ITU-T uvádí nominální rozsah MFD 8,6–9,2 μm při 1310 nm s tolerancí ±0,4 μm. Jedna pevná hodnota, jako je 10,1 μm, může patřit ke specifickému produktu, podmínkám měření nebo starší referenci; neměla by být automaticky prezentována jako standardní hodnota G.652.D.

Útlum a chromatická disperze

Útlum určuje, kolik optického výkonu se ztrácí, když světlo prochází vláknem. Chromatická disperze popisuje, jak se různé spektrální složky signálu šíří mírně odlišnými rychlostmi. Obojí je důležité, když se spojení prodlouží nebo požadavky na přenos budou náročnější.

Při 1550 nm je aktuální hranice chromatické -disperze G.652.D 13,3–18,6 ps/(nm·km). To nebrání provozu při 1550 nm; to znamená, že návrh systému musí počítat s akumulovaným rozptylem. Hlubší vysvětlení naleznete v tomto průvodcichromatická disperze v optickém vláknu.

Polarizační vidová disperze

Polarizační vidová disperze neboli PMD může zavést rozdílné zpoždění mezi polarizačními složkami. ITU-T G.652.D specifikuje maximální návrhovou hodnotu spojení PMD 0,20 ps/√km za statistických podmínek definovaných doporučením.

PMD je pouze jednou částí linkového inženýrství, ale stává se stále aktuálnější, protože bitová rychlost, vzdálenost a systémové marže jsou stále náročnější. Tento přehledpolarizační vidová disperzevysvětluje parametr podrobněji.

Zkušební poloměr makro ohybu není poloměr instalace kabelu

G.652.D zahrnuje test makroohybu vlákna s použitím poloměru 30 mm a 100 závitů, s maximální ztrátou 0,1 dB při 1625 nm. Tato hodnota je standardizovanými podmínkami testu vláken. Nejedná se o univerzální minimální instalační poloměr ohybu pro každý hotový kabel G.652.D.

Povolený poloměr ohybu kabelu závisí na jeho kompletní konstrukci, včetně pláště, pevnostních prvků, pancéřování, konstrukce trubky, počtu vláken a stavu instalace. Vždy zkontrolujte minimální poloměr ohybu během instalace a minimální poloměr ohybu po instalaci na konkrétním datovém listu kabelu.

Jaké jsou výhody vlákna G.652.D?

1. Vyspělý základ pro standardní jedno{1}}režimový přenos

G.652 je základní mezinárodní reference pro konvenční jedno{1}}režim optického přenosu. Pro trasy, které nevyžadují neobvykle těsné ohýbání, poskytuje G.652.D známý základ pro výběr zařízení, spojování, testování a návrh sítě.

2. Nízký-vodní-špičkový výkon

Požadavek na útlum kolem 1383 nm zlepšuje použitelnost spektrálních oblastí, které byly více omezeny u starších návrhů vláken. To může být užitečné, když optický systém používá více pásem vlnových délek.

3. Široká flexibilita systému

G.652.D může podporovat provoz v částech rozsahu 1260–1625 nm specifikovaném v doporučení. Nicméně použitelné vlnové délky v reálné síti jsou určeny kompletním systémem, včetně transceiverů, multiplexerů, rozbočovačů, zesilovačů, konektorů a ztráty spojení. Samotná shoda s vlákny není certifikací, že každý návrh WDM bude fungovat.

Kde se používá vlákno G.652.D?

G.652.D je nejlépe chápán jako obecná -jednoúčelová přenosová platforma- spíše než vlákno určené pro jednu úzkou aplikaci.

  • telekomunikační dopravní sítě;
  • optické sítě metra;
  • přístupové sítě;
  • páteřní odkazy;
  • podniková a kampusová vláknová infrastruktura;
  • vnější-kabelové systémy závodu;
  • WDM se spojí, když kompletní optický systém podporuje požadovaný plán vlnových délek.

Praktickou otázkou výběru není jen to, zda G.652.D může přenášet signál. Skutečnou otázkou je, zda jeho optické vlastnosti a zvolená mechanická konstrukce kabelu odpovídají trase, vybavení, způsobu instalace a budoucím požadavkům na údržbu.

G.652.D vs G.657.A1 vs G.657.A2

Vlákno G.657 je navrženo pro lepší výkon makroohybu. ProudITU-T G.657 (08/2024)doporučení uvádí, že vlákna kategorie A jsou podmnožinou požadavků G.652.D, jsou v souladu s G.652.D a mají stejné přenosové a propojovací vlastnosti.

Širší{0}}vedle{1}}diskuse naleznete v průvodci webemG.652.D vs G.657.A1 vs G.657.A2.

Faktor výběru G.652.D G.657.A1 G.657.A2
Primární důraz na design Konvenční jedno{0}}režim přenosu Vylepšený výkon v ohybu Větší tolerance ohybu
Vztah k G.652.D Referenční kategorie Vyhovuje G.652.D Vyhovuje G.652.D
Reference související s ohybem- 30 mm zkušební poloměr makroohybu vlákna; není univerzální rádius instalace kabelu Minimální konstrukční rádius 10 mm Minimální konstrukční rádius 7,5 mm
Typický směrovací stav Poměrně otevřené cesty bez náročných úzkých zatáček Přístup, skříně a hustší cesty Větší prostor-omezené trasy a těsnější zatáčky

Kdy byste si měli vybrat G.652.D?

G.652.D je logickým výchozím bodem, když projekt vyžaduje standardní jedno{1}}režim přenosu, vedení není mechanicky náročné a zvolená konstrukce kabelu již vyhovuje instalačnímu prostředí.

Kdy zvolit G.657.A1 nebo G.657.A2?

G.657 se stává atraktivnějším, když vlákna musí procházet úzkými cestami, kompaktními distribučními body, hustými skříněmi, vstupními prostory budov nebo jinými místy, kde je ztráta ohybu praktickým rizikem. G.657.A2 umožňuje menší minimální návrhový poloměr než G.657.A1.

Referenční{0}}úroveň produktu naleznete ve specifikacích proVlákno G.657.A2vedle skutečné uvažované konstrukce kabelu.

Lze G.657.A spojit do sítě G.652.D?

Vlákno kategorie A má zůstat kompatibilní s požadavky na přenos a propojení G.652.D. V praxi to znamená, že G.657.A1 a G.657.A2 jsou vhodnými možnostmi tam, kde je potřeba přísnější směrování v sítích jinak založených na G.652.D.

To nevylučuje potřebu kvalifikovat skutečné produkty, proces spojování, rozhraní konektorů a rozpočet na propojení. Standardní vztah pomáhá stanovit kompatibilitu; přijetí projektu stále závisí na kompletním nainstalovaném systému.

G.652.D, G.657.A1, and G.657.A2 fiber bend comparison

Je G.652.D stejný jako OS2 Fiber?

Ne. Termíny patří do různých standardizačních rámců a neměly by být považovány za vzájemně zaměnitelné.

ITU-T G.652 specifikuje atributy pro jednorežimové optické vlákno a kabel. OS2 je naproti tomu výkonnostní kategorie kabelových optických-vlákna používaná v rámci standardů strukturované kabeláže, jako je např.Řada ISO/IEC 11801.

Hotový kabel tedy může nést více relevantních označení. Jeho optické vlákno může vyhovovat kategorii ITU-T, jako je G.652.D, zatímco produkt kabeláže je také klasifikován do kategorie výkonu strukturované-kabeláže, jako je OS2.

Při kontrole datového listu se neptejte, zda "G.652.D se rovná OS2." Místo toho zjistěte, co každé označení popisuje, a ověřte požadavky, které se vztahují na celý kabel a instalaci.

Jak specifikovat kabel G.652.D pro projekt

Five-step G.652.D fiber cable selection process

1. Uveďte požadovanou normu a vydání

Jasně uveďte požadovanou kategorii ITU-T, a pokud je to pro projekt vhodné, určete příslušné vydání. U nové specifikace odkazování na současnou normu snižuje nejednoznačnost.

2. Oddělte shodu se standardy od výkonu produktu

Zaznamenejte jak požadavky norem, tak hodnoty garantované výrobcem-. Zkontrolujte útlum, MFD, PMD, chromatickou disperzi, environmentální hodnocení, konstrukci kabelu, teplotní rozsah, pevnost v tahu a jakékoli mechanické požadavky specifické pro daný projekt.

Pokud recenzujete komerční produkt,Stránka produktu z vláken G.652.Dje příkladem toho, kde by se údaje pro konkrétní -výrobky měly porovnávat s limity T- ITU, spíše než je nahrazovat.

3. Ověřte hotový poloměr ohybu kabelu

Nepoužívejte opakovaně testovací poloměr vlákna 30 mm jako pravidlo instalace kabelu. Při instalaci a po instalaci zjistěte minimální poloměr ohybu výrobce pro přesnou konstrukci kabelu.

4. Spojte vlákno a kabel s optickým systémem

Potvrďte provozní vlnovou délku, vzdálenost spojení, výkon vysílače, citlivost přijímače, ztrátu spojení, ztrátu konektoru, ztrátu pasivních{0}}komponent a technickou rezervu. Testovací a akceptační kritéria by také měla odpovídat specifikaci projektu; tento přehledtestování optických kabelůposkytuje související kontext.

5. Zvažte budoucí směrování, nejen současnou trasu

Kabel může začínat v relativně otevřené venkovní-trase závodu a později vstupovat do skříní, rozvodných rámů nebo těsnějších vnitřních cest. Pokud je pravděpodobné, že budoucí směrování bude více omezeno, porovnání G.657.A1 nebo G.657.A2 ve fázi návrhu může později snížit mechanické riziko.

Běžné mylné představy G.652.D

"Každé vlákno G.652.D má MFD 10,1 μm."

Ne. Aktuální tabulka G.652.D udává nominální rozsah MFD 8,6–9,2 μm při 1310 nm s tolerancí ±0,4 μm. Jiné číslo může popisovat konkrétní produkt nebo jiné podmínky měření.

"30 mm je instalační poloměr ohybu každého kabelu G.652.D."

Ne. Třicet milimetrů je součástí standardizovaného testu makroohybu vlákna. Dokončené limity ohybu kabelu pocházejí od konkrétního designu kabelu a výrobce.

"G.652.D nelze použít při 1550 nm."

Nesprávný. ITU-T výslovně popisuje vlákno G.652 jako použitelné v oblasti 1550 nm. Chromatická disperze je tam vyšší než blízko 1310 nm nulové-disperzní oblasti, takže systém musí být navržen podle toho.

"Nízký-vodní-vrchol znamená nulový útlum kolem 1383 nm."

č. G.652.D nastavuje definovaný požadavek na maximální útlum v této oblasti; neznamená to nulovou ztrátu přenosu.

Často kladené otázky

Jaký rozsah vlnových délek pokrývá G.652.D?

Současné doporučení definuje příslušné požadavky na přenos v částech rozšířeného rozsahu 1260–1625 nm. Skutečné provozní vlnové délky stále závisí na kompletním optickém systému.

Je G.652.D vhodný pro CWDM?

Může být vhodný kvůli svému nízkému-vodnímu-vrcholu a prodloužené-vlastnosti vlnové délky, ale kompatibilita CWDM je rozhodnutím na-úrovni systému. Transceivery, multiplexory, plán vlnových délek, pasivní komponenty a celková ztráta spojení musí všechny podporovat zamýšlené kanály.

Je vlákno G.652.D-necitlivé na ohyb?

Ne ve stejném smyslu jako G.657. Pokud jsou úzké ohyby konstrukčním požadavkem, vyhodnoťte G.657.A1 nebo G.657.A2 spíše než se spoléhat na samotný test makroohybu G.652.D.

Co by si měl kupující ověřit před objednáním kabelu G.652.D?

Ověřte shodu s uvedenými normami, skutečný útlum produktu a MFD, PMD a rozptylové údaje, konstrukci kabelů, environmentální hodnocení, instalaci a dlouhodobé poloměry ohybu- a kompletní rozpočet optického výkonu.

Závěr: Kdy byste si měli vybrat G.652.D?

G.652.D zůstává silnou základnou pro obecnou-jednoúčelovou optickou infrastrukturu-. Nabízí standardizované přenosové charakteristiky, nízký-vodní{5}}špičkový výkon a širokou použitelnost v telekomunikačních, přístupových, metrech, páteřních, kampusových a vnějších-sítích závodu.

G.652.D zvolte, když je hlavním požadavkem konvenční jedno{1}}režimový přenos a trasa nevyžaduje neobvykle těsné ohyby. Porovnejte G.657.A1 nebo G.657.A2, když prostor, skříně, uzávěry nebo vnitřní vedení vytvářejí vyšší riziko ztráty ohybem-.

A co je nejdůležitější, zacházejte s G.652.D jako s jednou částí specifikace kabelu, nikoli s celou specifikací. Před pořízením ověřte skutečný datový list výrobce kabelů, limity instalace, ekologickou konstrukci, optický výkon a předpoklady-rozpočtu propojení.

 

Odeslat dotaz